Jaki komin wybrać do kominka?


Komin stalowy
Kominek można podłączyć do komina stalowego. Wewnątrz domu nie musi być obudowany - wtedy ogrzewa przestrzeń, przez którą jest poprowadzony

Do kominka czasem buduje się komin tradycyjny - z cegły pełnej wypalanej z gliny klasy 15 lub 10 albo ze specjalnych ceramicznych elementów kominowych. Musi on być wybudowany od fundamentu aż do wylotu ponad dach; nie można go budować w odcinkach między stropami. Warunkiem jego prawidłowej pracy jest wysoka temperatura spalin (np. w kominkach otwartych około 400° C), dzięki której nie następuje wykraplanie się z nich pary wodnej. Jeśli do komina murowanego będziemy chceli podłączyć kominek z wkładem lub kozę, to - zgodnie z zaleceniami producentów - należy wyposażyć go we wkład ze stali kwasoodpomej przeznaczony do urządzeń na paliwa stałe. To ważne, ponieważ temperatura spalin z takich kominków jest niższa (zwłaszcza podczas spalania zredukowanego, czyli z ograniczonym dopływem powietrza) oraz dochodzi do wykraplania się pary wodnej, która łącząc się z sadzą tworzy cuchnącą maź. Ta zaś może przenikać przez ścianki komina murowanego i powodować powstanie na jego zewnętrznej powierzchni niedających się usunąć plam i w efekcie zniszczyć go.

Budując komin w domu, w którym ma być kominek, najlepiej wybrać jedno z dwóch rozwiązań systemowych:

  • gotowy komin ceramiczny lub
  • stalowy komin z izolacją.

To rozwiązanie droższe niż budowa komina tradycyjnego, ale prostsze i szybsze. Jeżeli jednak będziemy budować komin tradycyjny do kominka zamkniętego, to przewód kominowy powinien mieć średnicę 15 cm, ponieważ najmniejsze wkłady kominowe mają właśnie taką wielkość i do przewodu o wielkości 14 x Mcm, choć zbudowanego zgodnie normą, nie zmieszczą się. Na wylocie komina nie powinno się instalować okapnika, ponieważ powoduje on powstawanie zawirowań wokół wylotu, które utrudniają wypływ dymu. W rejonach górzystych i nadmorskich, by złagodzić wpływ wiatru i zapewnić w miarę stabilny ciąg, stosuje się specjalne zakończenie wylotu komina - nasadę kominową.

Ciąg w kominie i jego regulacja

Kasety lub wkłady kominkowe będą działały prawidłowo, gdy podciśnienie w przewodzie dymowym będzie wynosić między 10 a 30 Pa (od 1 do 3 mm słupa wody, w zależności od wkładu). Za duży ciąg spowoduje zakłócenia procesu spalania i może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia, ale można go wyregulować za pomocą moderatora. Zbyt słaby będzie odpowiedzialny za cofanie się spalin. Aby go zwiększyć, można przebudować komin (zwykle uszczelnia się go lub wydłuża) albo zainstalować mechaniczny wyciąg kominowy, czyli elektryczny wentylator, który umieszcza się na wylocie komina. Działanie wyciągu jest kontrolowane przez elektryczne sterowniki.