CZYM WYKOŃCZYĆ KOMIN

CZYM WYKOŃCZYĆ KOMIN
W każdym domu musi być komin.
To, czym go wykończymy, zależy od jego przeznaczenia.

Materiały użyte do wykończenia komina wentylacyjnego powinny być odporne na działanie deszczu, mrozu i słońca. Te na komin dymowy lub spalinowy (tak że z przewodami wentylacyjnymi) muszą być dodatkowo niepalne i nietopliwe. Wybierając materiały wykończeniowe, należy sprawdzić, czy mają odpowiednie aprobaty techniczne. W miejscu przejścia komina przez dach musimy założyć obróbki blacharskie, czyli wyprofilowane kołnierze blaszane chroniące przed przeciekaniem. Jeżeli dach jest stromy (nachylenie ponad 45°) lub komin jest bardzo szeroki, dodatkowo trzeba zrobić specjalnie wyprofilowaną obróbkę (w kształcie ostrosłupa) - „kozubek". Zainstalowanie jej za kominem zapobiegnie gromadzeniu się wody i śniegu.

Z czapką
Przewody kominowe powinny być zabezpieczone przed opadami atmosferycznymi. Dlatego na komin zakłada się tzw. czapkę kominową - najczęściej z betonu (co najmniej klasy B15) i zbroi prętami stalowymi średnicy 6 mm. Górna część czapki musi mieć spadek, a krawędzie powinny wystawać minimum 10 cm poza obrys komina, od spodu zaś musi być kapinos. W czapce muszą też być otwory wyprowadzające kanały dymowe i spalinowe. Robiąc przejście wkładu kominowego przez czapkę betonową, nie wolno zapomnieć o szczelinie dylatacyjnej. W przeciwnym razie rozszerzanie się elementów kominowych (zwłaszcza dymowych i spalinowych) mogłoby doprowadzić do uszkodzenia wkładu. Kominy wentylacyjne należy całkowicie zakryć czapką, pozostawiając boczne otwory obustronne w ścianach i osłonić je siatką o niezbyt małym przekroju oczek, by nie doszło do zaniku przepływu powietrza.

Materiały na każdy komin
Tradycyjny tynk cementowy o grubości 1-3 mm to tani i łatwy, ale nietrwały sposób wykończenia. Komin tynkuje się tak samo jak elewację. Najlepiej nałożyć warstwę podkładową i dopiero na nią-wierzchnią, zacierając na gładko fakturalnie. By poprawić wytrzymałość tynku, można go pomalować farbą elewacyjną (np. silikonową, która zabezpiecza przed warunkami atmosferycznymi i jest zmywalna). Tynki cienkowarstwowe na ociepleniu są trwalsze niż tradycyjne. Ocieplenie ze styropianu przykleja się na zaprawę klejową, a z wełny mineralnej - dodatkowo przytwierdza kotwami. Na ocieplenie nakłada się warstwę zaprawy, wtapia w nią siatkę zbrojącą, a na krawędziach - narożniki aluminiowe. Siatkę przykrywa się kolejną warstwą zaprawy. Przed ułożeniem tynku podłoże trzeba zagruntować. Najlepiej sprawdzają się tynki silikonowe, bo są trwałe i odporne na wodę. Zawierają też środki ograniczające rozwój grzybów i pleśni oraz mają zdolność samoczyszczenia.

Kiedy trzeba ocieplać komin?
Izolacja termiczna wpływa na ciąg kominowy. Zła izolacja komina może prowadzić do znacznej utraty ciepła do otoczenia, tym samym osłabia to ciąg kominowy. Izolacja termiczna bardzo ważna jest zwłaszcza w wysokich systemach kominowych, które wystają nad połać dachu więcej niż 50 cm. W kominach z rurą wewnątrz, izolację termiczną można wykonać wewnątrz komina, a na zewnątrz wykonać dodatkowe docieplenie. W kominach murowanych bez zamontowanej w środku rury izolację termiczną wykonujemy na zewnątrz.