Wykończenia kominów wentylacyjnych

Kominy wentylacyjne
Kominy wentylacyjne

Kominy wentylacyjne są łatwiejsze do wykończenia. Można bowiem stosować materiały mniej odporne na wysoką temperaturę.

Dlatego cegły należy więc układać na zaprawę do klinkieru. Ze względu na ciężar wysokość obmurówki nie powinna przekraczać 3 m. Płytki klinkierowe. Nie wymagają płyty wspornikowej, bo są cieńsze oraz lżejsze od cegieł. Przed ułożeniem pierwszej warstwy najlepiej jest zamocować drewnianą listwę i nad nią układać płytki. Listwa będzie oparciem, dopóki zaprawa nie zwiąże. Przy układaniu płytek trzeba nakładać zaprawę i na podłoże, i na płytki - jest to tzw. metoda podwójnego smarowania. Płytki w kolejnych warstwach układa się na mijankę - z odstępem około 10 mm - zachowując układ naśladujący mur z cegieł. Po dwóch dniach od ułożenia można wypełnić spoiny specjalną zaprawą do spoinowania klinkieru.

Komin można wykończyć płytkami o wymiarach: 240 x 15 x 71, 250 x 10 x 65 albo 250 x 13 x 65 mm. Takie wykończenie będzie miało około 1,5 cm grubości (7 mm - płytki, 8 mm - zaprawa).

Okładzina kamienna. Dostępne są okładziny sztuczne i naturalne. Najczęściej stosuje się je na kominy z elementów prefabrykowanych. Okładzinę o grubości do 1 cm można przykleić zaprawą klejową. Sztuczna okładzina takiej grubości może być docięta do wymiarów komina, naturalna jest sprzedawana w płytkach 30,5 x 30,5 cm. Przed przyklejaniem należy oczyścić komin i zastosować grunt. Miejsce połączenia płyt trzeba wypełnić zaprawą do fugowania. Okładzinę warto zabezpieczyć silikonowym preparatem hydrofobizującym, nanosząc go dwukrotnie w odstępie co najmniej sześciu godzin. Taka warstwa ochronna nie przepuści wody do podłoża.

Płyty wlókno-cementowe. Są niepalne, odporne na duże skoki temperatury i wilgoć. Mają wymiary - 120 x (244, 278, 305) x (6-14) mm. Można zamówić płyty o odpowiednich wymiarach fabrycznie lakierowane lub pokryte kruszywem kamiennym.

Montaż zaczyna się od zamocowania na kominie pionowo drewnianych listew (tylko na kominach wentylacyjnych) lub metalowych kątowników - w odstępach nie większych niż 60 cm - do których specjalnymi wkrętami przytwierdza się płyty. Listewki rusztu mają szerokość 70 mm i grubość 22, 34 lub 45 mm. i Między poszyciem z płyt a ścianą komina powinna pozostać 2-3-centymetrowa szczelina umożliwiająca wentylację. Nad tak wykończo-nym kominem koniecznie należy zamontować czapkę kominową lub daszek z wysuniętymi poza komin krawędziami. Takie wykończenie może mieć grubość od 48 do 89 mm. Gotowa nasada dachowa wyposażona jest w stalowy przewód kominowy. Korpus nasady jest ze stali ocynkowanej, a daszek ze stali kwasoodpornej. Kołnierz bezpośrednio przylega do przewodu kominowego, dlatego najlepiej, jeżeli cały system zostanie kupiony u jednego producenta.

Wybierając takie wykończenie, nie trzeba robić obróbek blacharskich wokół komina. Ich funkcję pełni specjalna kryza uszczelniająca, na którą nakłada się nasadę. Powinna być dobrana do spadku dachu i pokrycia. W czasie montażu nasady można regulować jej nachylenie względem połaci dachu o 10°.