Kominek z DGP

DGP - rozprowadzenie gorącego powietrza
System DGP


Kominek z DGP i ogrzewanie podłogowe


Na ogrzewanie kominkowe zwykle decydują się osoby, które nie mają możliwości ogrzewania domu gazem ziemnym. W takiej sytuacji za dobre rozwiązanie można uznać uzupełnienie instalacji DGP elektrycznym ogrzewaniem podłogowym - kablami lub matami grzejnymi ułożonymi pod posadzką kuchni, łazienki i WC, a jeśli komfort jest ważniejszy niż niski koszt, także salonu i przedpokoju, czyli pomieszczeń, w których często układa się zimne w dotyku posadzki z terakoty. Zaletą ogrzewania podłogowego jest możliwość uruchamiania go tylko w czasie obowiązywania tańszej nocnej taryfy. W dzień do ogrzewania pomieszczeń wystarczy ciepło zakumulowane w odpowiednio grubej warstwie jastrychu, w którym zatopione są kable grzejne. O instalacji ogrzewania podłogowego najlepiej pomyśleć przed rozpoczęciem prac wykończeniowych, a nawet przed rozpoczęciem budowy domu, by uniknąć problemów wynikających ze zmiany grubości warstw podłogi. Ogrzewanie jedynie kilku pomieszczeń oczywiście nie zapewni komfortowej temperatury w całym domu. Instalacja taka będzie zatem tzw. ogrzewaniem dyżurnym, mającym na celu przede wszystkim zapobieganie zamarznięciu wody w rurach, gdy ogrzewanie kominkowe przez dłuższy czas nie będzie działać, ale i poprawiającym nasz komfort dzięki wyeliminowaniu efektu zimnych posadzek. Jeśli chcemy mieć ogrzewanie, które może zastąpić kominek przez pewien czas, zapewniając komfortową temperaturę w całym domu, urządzenia grzewcze trzeba zainstalować niemal we wszystkich pomieszczeniach. To oczywiście podnosi koszt przedsięwzięcia, a przede wszystkim eksploatacji.

Kominek z DGP i grzejniki elektryczne

Wykonanie instalacji elektrycznego ogrzewania podłogowego w całym domu nie zawsze jest możliwe, zwłaszcza gdy zapragniemy w ten sposób ogrzewać dom już po pracach wykończeniowych. Wtedy jako ogrzewanie będące w stanie zastąpić kominek prościej jest zainstalować grzejniki elektryczne. Najprostsze rozwiązanie to przenośne grzejniki konwektorowe, które podłącza się do zwykłych gniazd 230 V. Jednak ogrzewanie nimi jest kosztowne. Nie akumulują ciepła, więc muszą pracować przez cały czas, a zatem nie dają możliwości wykorzystania tańszej nocnej taryfy. Umożliwiają to elektryczne piece akumulacyjne. Ogrzewanie nimi jest zdecydowanie bardziej ekonomiczne, ale ich cena jest nawet kilkanaście razy wyższa niż grzejników konwektorowych. Do tego piece muszą być zwykle zasilane napięciem 400 V, co sprawia, że trzeba zrobić w domu dodatkową instalację elektryczną.

Kominek z płaszczem wodnym i kocioł co.

Jeśli mamy już dom, a w nim instalację co. z kotłem na gaz lub olej, ale chcemy obniżyć koszty jej eksploatacji, ogrzewając się kominkiem, dobrym rozwiązaniem będzie kominek z płaszczem wodnym (wymiennikiem wodnym). Podłącza się go do instalacji centralnego ogrzewania tak jak kocioł na węgiel czy drewno. W odróżnieniu od kominka z systemem DGP, który ogrzewa powietrze, kominek z płaszczem wodnym ogrzewa wodę przepływającą wężownicą umieszczoną nad paleniskiem, która następnie zasila instalację co. Ciepło z kominka można w ten sposób wykorzystać także do podgrzewania wody użytkowej, co w systemie DGP jest niemożliwe. Kominki wodne są często wyposażone w kompletną armaturę umożliwiającą ich prawidłową współpracę z instalacjami co. systemu zamkniętego, co zdecydowanie ułatwia ich montaż.

Materiały źródłowe:
http://www.tapis.pl/dgp/